Blíž ke hvězdám II - KENNEDY SPACE CENTER a ATLANTISzpět na výpis článků

Blíž ke hvězdám II - KENNEDY SPACE CENTER a ATLANTIS

Je jeden ze šesti vyrobených. Nalétal více než dvě stě milionů kilometrů. Zúčastnil se třiceti tří vesmírných misí. Strávil tři sta šest dní ve vesmíru. A jako druhý nejmladší odešel po dvaceti šesti letech v roce 2011 po své poslední misi do zaslouženého odpočinku. Ano, opravdový skutečný hrdina vesmírného Shuttle programu NASA čeká v plné své kráse na vaše objevení. Raketoplán ATLANTIS :

 

 

Ve stejnojmenné moderní hale musí dle našeho názoru pomyslně spadnout brada i návštěvníkům, kteří se o vesmírné dění vůbec nezajímají … čemuž ale lze jen těžko uvěřit. Pohled na tento neuvěřitelně složitý stroj skládající se z dvou a půl milionu dílů a součástek je ohromující a celou zdejší atmosféru ještě umocňuje skutečnost, že stojíte před vesmírnou lodí s tak neuvěřitelnou minulostí, že stojíte před skutečným raketoplánem,

který se ještě před několika lety toulal ve vesmíru. Stojíte tak blízko něj, že si můžete prohlédnout snad všechny jeho detaily i celý nákladový prostor

a dokonce tak blízko, že můžete zřetelně přečíst očíslování tisíců keramických destiček, kterými byl Space Shuttle téměř celý obložen, aby se mohl vrátit s celou svou posádkou bezpečně zase domů, zpět na zem.

 

Bohužel pokaždé tomu tak nebylo. Raketoplán Challenger explodoval po sedmdesáti vteřinách při svém desátém letu v roce 1986. Zahynulo všech sedm členů posádky včetně prvního civilního pasažéra, americké učitelky, která byla vybraná z 11.000 uchazečů. Členové posádky, alespoň někteří z nich, nezahynuli při explozi, jak se všichni ze začátku domnívali, ale až důsledkem nárazu ohromnou rychlostí padajícího záchranného modulu na vodní hladinu. Který (a kolik vůbec) z astronautů musel tento hrůzostrašný, dvě a půl minuty trvající pád s neodvratitelným koncem prožít nebylo nikdy zveřejněno. Na vině nebyla pouze vadná součástka a tak následné vyšetřování všech nejasností okolo zapříčinilo téměř tříleté přerušení letů.

 Druhá tragédie se odehrála v roce 2003 při návratu z dvacátého osmého letu raketoplánu Columbia zpět na zem. Při startu byla poškozená vrstva keramických destiček na hraně křídla nárazem odtrženého kousku izolace z přídavné nádrže o váze pouhého jednoho kilogramu. Tento náraz byl zaznamenán, ale technici v řídícím středisku na zemi usoudili, že to raketoplán nemohlo poškodit. Toto podcenění situace se raketoplánu a celé jeho posádce stalo osudným. Při návratu na zem se nejprve přetavilo a odtrhlo křídlo a poté se roztrhl ve výšce šedesáti kilometrů při rychlosti pět a půl kilometru za sekundu celý raketoplán.

Vzpomínce na tyto tragédie je věnováno celé oddělení budovy, kde se dočteme o zahynulých astronautech a jejich rodinách, můžeme zde shlédnout filmy z posledních misí Columbie a Challengeru a posledních okamžiků před katastrofou nebo si prohlédnout nalezené trosky z raketoplánů. A především uctít jejich památku.

 

Když opustíte ve vzpomínkách na tyto statečné průkopníky pravidelných letů do vesmíru budovu plnou dalších a dalších zajímavostí … -  

 

( Celá budova je jako jeden velký zázrak  a vůbec se vám nechce odejít. Jsou tu trenažéry na přistávání s raketoplánem, jsou tu desítky obrazovek na kterých si můžete přehrávat starty i přistání jednotlivých misí i jejich záběry z vesmíru, jsou tu simulátory startu raketoplánu, vystavené díly raketoplánu, různé technické zajímavosti, prostě se tu stanete součástí nedávné historie pravidelných letů do vesmíru tím nejpodivnějším, nejsložitějším a nejdražším letadlem … pokud se to dá tak nazvat, které bylo kdy vyrobeno. Historie raketoplánu. )

 

 

…  - možná to budete cítit stejně jako většina návštěvníků kosmodromu a stejně jako my, že přes tyto katastrofy a přes vyspělejší techniku nových raket Orion, se kterými se v dnešní době létá do vesmíru a kterou chce lidstvo vyrazit i na Mars, zůstane éra letů raketoplánů něčím skutečně ojedinělá. Něčím skutečně zvláštní… a nezapomenutelná!

 

FloridaTrip  info :   

Parkování před Space Centrem je v dostatečné kapacitě. Přesné informace a nabídky naleznete na     http://www.kennedyspacecenter.com/   nebo se zeptejte nás.

FloridaTrip  doporučení :  

Ráno si přivstat a návštěvu Space Centra naplánovat na celý den . Odpočinout si můžete večer na nedalekých nádherných plážích (u Cocoa Beach) ..  K doplnění informací o zážitcích v Kennedy Space Center si přečtěte náš článek   http://www.floridatrip.cz/bliz-ke-hvezdam-kennedy-space-center.html