Blíž ke hvězdám II - KENNEDY SPACE CENTER a ATLANTISzpět na výpis článků

Blíž ke hvězdám II - KENNEDY SPACE CENTER a ATLANTIS

Je jeden ze šesti vyrobených. Nalétal více než dvě stě milionů kilometrů. Zúčastnil se třiceti tří vesmírných misí. Strávil tři sta šest dní ve vesmíru. A jako druhý nejmladší odešel po dvaceti šesti letech v roce 2011 po své poslední misi do zaslouženého odpočinku. Tento opravdový hrdina vesmírného Shuttle programu NASA čeká v plné své kráse na vaší návštěvu. Raketoplán ATLANTIS :

 

 

Ve stejnojmenné moderní hale musí dle našeho názoru spadnout brada i návštěvníkům, kteří se o vesmírné dění vůbec nezajímají. Pohled na tento neuvěřitelně složitý stroj skládající se z dvou a půl milionu dílů a součástek je ohromující. Stojíte tak blízko něj, že si můžete prohlédnout všechny jeho detaily, celý nákladový prostor

můžete zřetelně přečíst očíslování tisíců keramických destiček, kterými byl Space Shuttle téměř celý obložen, aby se mohl vrátit s celou svou posádkou bezpečně zase domů.

 

Bohužel pokaždé tomu tak nebylo. Raketoplán Challenger explodoval po sedmdesáti vteřinách při svém desátém letu v roce 1986. Zahynulo všech sedm členů posádky, někteří z nich až důsledkem nárazu ohromnou rychlostí padajícího záchranného modulu na vodní hladinu. Následné vyšetřování nejasností okolo nehody zapříčinilo téměř tříleté přerušení letů.

 Druhá tragédie se odehrála v roce 2003 při návratu z dvacátého osmého letu raketoplánu Columbia zpět na zem. Při startu byla poškozená vrstva keramických destiček na hraně křídla nárazem odtrženého kilogramového kousku izolace z přídavné nádrže. Technici v řídícím středisku na zemi usoudili, že to raketoplán nemohlo poškodit. Při návratu na zem se nejprve přetavilo a odtrhlo křídlo a poté se roztrhl ve výšce šedesáti kilometrů při rychlosti pět a půl kilometru za sekundu celý raketoplán.

Vzpomínce na tyto tragédie je věnována velkí část této budovy, kde se dočteme o zahynulých astronautech a jejich rodinách, můžeme zde shlédnout filmy z posledních misí Columbie a Challengeru a videa posledních okamžiků před katastrofou nebo si prohlédnout nalezené trosky z raketoplánů.

Celá budova je jako jeden malý zázrak. Jsou tu trenažéry na přistávání s raketoplánem, jsou tu desítky obrazovek na kterých si můžete přehrávat starty i přistání jednotlivých misí i jejich záběry z vesmíru, jsou tu simulátory startu raketoplánu, stanete stanete se tu na chvilku součástí nedávné historie pravidelných letů do vesmíru tím nejpodivnějším "letadlem", které bylo kdy vyrobeno - raketoplánu.

 

 

…  Přes katastrofy a přes vyspělejší techniku nových raket, se kterými chce lidstvo vyrazit i na Mars, zůstane éra letů raketoplánů něčím skutečně ojedinělá a nezapomenutelná!

 

 FloridaTrip  doporučení :  

Návštěvu Space Centra si naplánujte na celý den. K doplnění informací o Kennedy Space Center si přečtěte náš článek   http://www.floridatrip.cz/bliz-ke-hvezdam-kennedy-space-center.html