Blíž ke hvězdám - KENNEDY SPACE CENTERzpět na výpis článků

Blíž ke hvězdám - KENNEDY SPACE CENTER

Na východ, co by kamenem dohodil od města Orlando, leží ostrov Merritt. Možná si mnoho z vás řekne, že o tomto místě nikdy v životě neslyšel, ale věřte mi, že je znám po celém světe. Z tohoto ostrova odstartovala raketa s jedním z největších snů celého lidstva. Po návštěvě mysu Canaveral budete mít i vy pocit, že jste byli na několik okamžiků o kousek BLÍŽ KE HVĚZDÁM.

 

 

Před více než padesáti lety byla na ostrově Merritt, přesněji na Cape Canaveral vybudovaná americká kosmická základna, která se dělí na dvě části. Air Force Station a Kennedy vesmírné středisko. Kennedy Space Center  je padesát kilometrů dlouhá a deset kilometrů široká oblast, jejíž většinu zaujímají přírodní rezervace a pouze 10% z celkové plochy je využíváno pro vlastní účely vesmírného programu NASA.

Dominantou tohoto komplexu není startovací rampa, ale servisní hangár pro přípravu raketoplánů na jejich cesty do vesmíru, který je od rampy vzdálen pět a půl kilometru a gigantický pásovec přepravující v minulosti například Space Shuttle/raketoplán potřeboval pro tuto vzdálenost celý týden.

Kennedy Space Visitor Komplex je veřejně zpřístupněná část této základny, ze které se můžete autobusem vydat na obhlídku vesmírného střediska včetně servisního hangáru a startovací rampy. Naleznete zde i obří hangár s raketou, dva kinosály IMAX, venkovní expozici raket, atrakci imitující start raketoplánu a od roku 2011 je zde vystaven raketoplán Atlantis, jehož přistáním na zdejší přistávací dráze byla ukončena tři desítky let trvající éra těchto kosmických plavidel.

 

 

Prohlídku areálu můžete zakončit zastávkou u památníku postaveného na počest všem zahynulým astronautům (mj. posádkám vesmírné lodi Apolo 1 – požár v kabině během cvičné simulace startu již na rampě vztyčené lodě, raketoplánu Challenger - exploze70 vteřin po startu v r.1986 a raketoplánu Columbia - exploze při návratu v r. 2003) a následnou návštěvou expozice blízké budoucnosti létání do vesmíru .

Doporučení a informace

K neuspěchané návštěvě Kennedy vesmírného střediska si naplánujte jeden celý den. Vstupenky s "extra" zájezdy vč. exkurzí jsou brzy v dopoledních hodinách na celý den dopředu vyprodány. Highligt : raketoplán Atlantis a IMAX kino. Během cesty ke středisku, několik mil od města Titutsville projíždíte okolo Astronaut Hall of Fame. Toto muzeum je věnované nejvýznamnějším astronautům, zajímavé historii celého vesmírného programu a je zde vystaveno taktéž velké množství exponátů včetně skutečně použitých skafandrů. Nechybí interaktivní simulátory stavu beztíže nebo přistání raketoplánu.  

Vstupenky a parkování

Prostorné parkoviště se nachází přímo před vchodem do areálu. Přesné informace o cenách i aktuální slevy a nabídky naleznete na http://www.kennedyspacecenter.com/  , kde se dozvíte více o nabízeném programu a otvírací době. Nechybí tu ani informace v podobě odpočítávání času do startu další rakety.

 

GALERIE