FLORIDA : dovolená - krásné pláže - slunce a milovníci konízpět na výpis článků

FLORIDA : dovolená - krásné pláže - slunce a milovníci koní

          .. veď mě dáál, cesto máá…  Slunce mizí za obzorem, stíny se prodlužují stále víc a víc a z radia se ozývá John Denver. Sešlapuju bezděčně plyn až na podlahu. Ty krááso - proletí mi hlavou, když hluboký baryton motoru na chviličku vyletí o půl oktávy výš. A ještě jednou. A ještě. Trojka, čtyřka. Přítomnost stále rychleji mizí ve zpětném zrcátku, až se náhle celé moje okolí sline v jednu barevnou duhu. …

 … Cítím husí kůži po celém těle a také jakoby se mě snad někdo dokonce i dotknul. "Ježiši pardon! Já se trochu zasnil!" - snažím se omluvit svojí nepřítomnost a popocházím na kraj vyznačené silnice. "To nic, od toho se tu scházíme"  zahromuje usměvavě statný šedesátník, "já jen aby vás můj kamarád nepřeválcoval". Otočím se a v tu chvíli mi okamžitě vypadávají oči z důlků. To je přece …

 

 

Dlouho jsem nevěděl, jak bych mohl patřičně uvést tento článek. Článek populárním a velice drahém koníčku na Floridě nebude asi zajímavý pro všechny naše čtenáře, ale já sám jsem za tyto Classic Car nadšence hrozně rád, protože jinak by mnoho překrásných vozidel existovalo už pouze na obrázkách. A jsem i přesvědčený, že staré ameriky na zdejší silnice patří asi jako slunce a jemný bílý písek k floridským plážím. Budete-li chtít, můžete se během dovolené na Floridě těmto četným krasavcům přiblížit až na dotek při návštěvě jedné z mnoha výstav a víkendových setkání, které se konají většinou na obrovských parkovištích autosalonů a nákupních středisek podél hlavních silnic.

Některé výstavy mají soutěžní charakter, zasedá zde porota, která vozidla boduje a následně i ohodnocuje, některé jsou spíše prodejní a na některých se sjedou desítky a desítky majitelů těchto nádherných aut, většinou s celou svojí rodinou, aby strávili příjemný grilovací víkend mezi svými. Na všech setkáních bez rozdílu panuje ale ta samá nepopsatelná atmosféra plná zajímavého vyprávění a nostalgických vzpomínek. Na jedné straně jsou tu hrdí vlastníci kousku mladé historie amerického motorismu a na druhé straně my, obdivovatelé nejen hezkých aut, ale i neuvěřitelných příběhů jejich znovuzrození, kterou má snad každý z přítomných zachycenou na mnoha fotografiích, prezentovaných samozřejmě s patřičnou chloubou.

Na obdiv vystavené jsou jednak pečlivě zrestaurované originální modely, a jednak všechny možné varianty úprav vsazené do klasických karoserií. Ty jsou mnohdy důkladně upraveny tak, aby vzniklo místo například na velká kola a hlavně na silná osmiválcová srdce, kterými se pyšní každý takový krasavec. Tisíce koní, ladné křivky a stovky lidí plných emocí. Vývojáři motorů, brzy zaúkolovaní konstrukcí půllitrového tříválce s emisní normou dvacet zatlačující při pohledu na HEMI slzu, návštěvníci starší generace vracející se ve vzpomínkách u Corvettky z r. 1960 ke svému prvnímu rande.

                A auta, auta, auta !!!

Netuším, kolika našim čtenářům jsem udělal tímto článkem radost, ale egoisticky přiznám, že sám sobě jsem si jí udělal určitě. Víte, stát uprostřed parkoviště mezi těmito skvosty, které vám připomenou dobu, kdy nárazník byl ještě z kusu pochromovaného železa, kdy měl každý model svojí identitu, kdy měla auta ještě duši a motory ten správný zvuk je pro ty, kteří to cítí podobně jako já, velice silný zážitek. Pro ty ostatní neobvyklá a zároveň zajímavá podívaná. Tím jsem si jist!

Floridatrip Tip :  Největší naději na setkání s Classic Cars budou mít během dovolené cestovatelé pohybující se podél západního pobřeží Floridy, kde jsou podobná show o víkendech pořádána asi nejčastěji. Nebo neponechejte nic náhodě a využijte vševědoucí internet. Nebo se zeptejte nás, viz. kontakt. Vstup na podobné akce i parkování je většinou bezplatné.  

 

GALERIE