FLORIDA : dovolená - krásné pláže - slunce a milovníci konízpět na výpis článků

FLORIDA : dovolená - krásné pláže - slunce a milovníci koní

Slunce mizí za obzorem, stíny se prodlužují stále víc a víc a z radia se ozývá John Denver. Sešlapuju nevědomky plyn až na podlahu. Ty vole, proletí mi hlavou, když hluboký baryton motoru na chviličku vyletí o půl oktávy výš a neviditelná síla mě nacpe hlouběji do sedačky. A ještě jednou. A ještě. Přítomnost stále rychleji mizí ve zpětném zrcátku, až se náhle celé moje okolí sline v jednu barevnou duhu. …

Cítím dotek na rameni, který mě okamžitě vrací na zem: "Ježiši pardon! Já se trochu zasnil!" - snažím se omluvit svůj výpadek a popocházím rychle ke straně. "To nic, od toho se tu scházíme"  zahromuje usměvavě statný šedesátník, "já jen aby vás můj kamarád nepřeválcoval, držím mu tu místo". Otočím se a v tu chvíli mi okamžitě vypadávají oči z důlků. To je přece …

------

Dlouho jsem nevěděl, jak bych mohl uvést tento článek. Článek o dnes velice drahém koníčku nebude asi zajímavý pro všechny, ale staré ameriky na zdejší silnice patří asi jako slunce a jemný bílý písek k floridským plážím. Budete-li chtít, můžete se během dovolené na Floridě těmto četným krasavcům přiblížit až na dotek při návštěvě jedné z mnoha výstav a víkendových setkání.

Některé výstavy mají soutěžní charakter, některé prodejní a na některých se sjedou desítky a desítky majitelů těchto nádherných aut, většinou s celou svojí rodinou, aby strávili příjemný grilovací víkend mezi svými. Na všech setkáních bez rozdílu panuje ale ta samá nepopsatelná atmosféra plná zajímavého vyprávění a nostalgických vzpomínek. 

Na obdiv vystavené jsou jednak pečlivě zrestaurované originální modely a jednak všechny možné varianty úprav vsazené do klasických karoserií. Tisíce koní, ladné křivky a stovky lidí plných emocí. Vývojáři motorů, brzy zaúkolovaní konstrukcí půllitrového tříválce s emisní normou dvacet zatlačující při pohledu na HEMI slzu, návštěvníci starší generace vracející se ve vzpomínkách u Corvettky z r. 1960 ke svému prvnímu rande.

                A auta, auta, auta !!!

Stát uprostřed parkoviště mezi těmito skvosty, které vám připomenou dobu, kdy nárazník byl ještě z kusu pochromovaného železa, kdy měl každý model svojí identitu, kdy měla auta ještě duši a motory ten správný zvuk je pro ty, kteří to cítí podobně jako my, velice silný zážitek. 

 

GALERIE