FLORIDA - STÁT NA KŘÍDLECH PELIKÁNAzpět na výpis článků
Každý cestovatel by měl o zemi, kterou chce navštívit, něco málo znát. Pomůže mu to nejen v plánování, ale například i v pochopení odlišné kultury života. Takže : Florida je 27. státem USA a jejím symbolem se stal Pelikán. Proč zrovna tento nemotorně a prehistoricky vzhlížející pták nevíme, ale určitá souvislost tu dle nás existuje. Pokaždé, když ho někde vidíme, jak nemotorně capká na zábradlí mola, se nám bezděčně vyloudí na tváři stejný úsměv jako když si vzpomeneme na úžasné chvíle strávené na tomto poloostrově…
Poloostrov Florida, na kterém se nachází i tento stejnojmenný stát, objevil španělský mořeplavec a průzkumník Juan Ponce de León v roce 1513. Pojmenoval ho velice příhodně, protože florida znamená ve španělštině květinový. Florida má nejdelší pobřeží ze všech amerických států. Je dlouhé neuvěřitelných 2.170 kilometrů. Jejím hlavním městem je město Tallahassee.
Až do roku 1816 byla Florida spravována různými státy Evropy jako kolonie. V roce 1817 začíná první Seminolská válka, po jejíž ukončení postupuje Španělsko Floridu Americe, mimo jiné výměnou za 5 mil. dolarů. V roce 1845 vstupuje Florida jako 27. stát v pořadí do společenství Spojených států amerických (USA), ale ještě předtím ukončuje sama Amerika velice drahou druhou Seminolskou válku a tím i pronásledovaní několika stovek indiánských bojovníků, kteří se před vojsky americké armády stáhli hlouběji do Everglades. Nicméně o deset let později propukla třetí a poslední Seminolská válka, která trvala přes tři roky a opět skončila jen dílčím úspěchem amerických vojsk. Většina indiánů byla sice odvlečena násilím na západ, ale několik set Seminolů včetně jejich vůdce San Jonse odmítlo odejít a skrylo se v mokřadlech Everglades. Jsou to vlastně jediné neporažené kmeny indiánů v Americe a dnes jsou tyto kmeny vládou USA oficiálně uznávány včetně jejich nároků na rozsáhlé území - dnešní indiánské rezervace (velké území i ve městě Miami).
V roce 1860 měla celá Florida pouze 140 tisíc obyvatel, z nichž téměř polovinu představovali otroci, kteří pracovali na bavlněných plantážích. Na počátku roku 1861 se okamžitě po propuknutí občanské války Florida odtrhuje od USA, nicméně po prohraných bitvách do společenství USA po sedmi letech opět vstupuje. Na začátku dvacátého století čítá Florida pouhých půl milionu obyvatel, z nichž přes 40% tvoří Afroameričané, kteří ale z důvodu rostoucího násilí tento stát houfně opouštějí.
Rychlý začátek rozvoje státu Florida ve 20tých letech minulého století zastavily v r. 1926 a následně v r. 1928 dva ničivé hurikány a tak druhá vlna rozvoje zde začíná až po ukončení Druhé světové války. Přispívá k tomu samozřejmě i vynález klimatizace. Důsledkem tohoto rychlého rozvoje a s ním spojených neustálých potřeb nových pracovních sil je to, že se v roce 2010 Florida stává čtvrtým nejlidnatějším státem USA. Statisticky viděno se počet obyvatel za posledních 90 let na Floridě zdvacetinásobil. Ještě neuvěřitelněji zní výsledky sčítání obyvatel, ze kterých vyplývá , že od počátku osmdesátých let minulého století do roku 2013 se počet obyvatel zdvojnásobil z deseti na necelých dvacet milionů!
Největším problémem v tomto pokračujícím trendu je skutečnost, že více než 75% obyvatelstva Floridy žije v maximálně 16 kilometrů širokém pásu podél pobřeží, které začíná být doslova a do písmene přelidněné. Takřka každý šestnáctý zdejší obyvatel je ilegální přistěhovalec. Turisticky oblíbené město Miami se svým okolím je nejlidnatější oblastí Floridy.
Z pohledu ekonomiky Spojených států amerických zaujímá stát Florida čtvrté místo a je ohodnocen jako „nejlepší stát pro obchod“ v Americe vůbec. I v oblasti výzkumu a dalších mnoha odvětvích včetně těch sportovních se může Florida pyšnit mnoha nej. Největším přínosem pro tento stát je bankovnictví, cestovní ruch, fosfátové doly a produkce pomerančů.
Největším nepřítelem jak ekonomiky tak místním obyvatelům jsou hurikány. Tato skutečnost stojí v naprostém kontrastu s jinak příjemným klimatem a s ním spojeným cestovním ruchem, který znamená pro Floridu důležité zisky, protože na druhé straně zde způsobuje příroda v podobě hurikánů obrovské ztráty. Ať již ty nejvyšší na lidských životech, tak i ekonomické. Některé hurikány, jako byl v r. 1992 hurikán Andrew, způsobily škody řádově za mnoho desítek miliard dolarů. Mezi nejhorší období patří rok 2004/5, kdy během jedenácti měsíců udeřilo na Floridu celkem pět velkých ničivých bouří. Sezóna hurikánů vrcholí každoročně v měsících září/říjen.
Ale pryč od katastrof. Floridě se také přezdívá „Sluníčkový stát“ neboť například v oblasti Miami svítí slunce více než 3.000 hodin ročně! Florida a hlavně oblast Everglades je domovem mnoha druhů savců , plazů , ptáků , ryb a dalších živočichů. K nejznámějším mořským savcům žijících ve floridských vodách patří delfín a manatee (kapustňák). Žijí tu i dva druhy velryb. Ze suchozemských savců můžeme vyjmenovat například pantera, kojoty, srnky, norky, bobry, králíky, skunky a všudypřítomné veverky, divoká prasata, mývaly a černé medvědy . Z plazů asi nemusím připomínat aligátory ani méně zastoupeného krokodýla. Na jeden tisíc aligátorů, kterých tu odhadem žije přes jeden milion, přichází jeden jediný krokodýl. Můžeme zde spatřit i několik druhů velkých hadů (například chřestýše) nebo leguány a žijí tu dva druhy obrněnců: želvy. Z ptačí říše můžeme vyzdvihnout velké dravce jako například orla bělohlavého, četně je zde zastoupen sokol stěhovavý a spatříme tu i sovu sněžnou. Vyjmenuji ještě pelikány , racky , volavky , jeřáby a nebo ptáčka s názvem Florida Scrub Jay, který žije pouze zde na Floridě. A floridská flora? To jsou borové lesy , mangrovníky , palmy , cypřiše , magnolie a více než 3000 druhů lučních trav a květin .
Na Floridě se nachází jeden z největších národních parků v USA - EVERGLADES N/P, kterému věnuji samostatnou kapitolu, stejně jako městu Orlando, kde se nachází největší koncentrace zábavních parků na světe.
Ve střední části tohoto poloostrova nalezneme největší floridské jezero - Okeechobee Lake, jehož maximální hloubka dosahuje pouze čtyři metry. Rozloha je oproti tomu více než úctyhodná. Necelých 1.900 čtverečních kilometrů! Od tohoto jezera na sever začíná oblast pomerančovníkových plantáží i obrovských zvířecích farem. Na jihu státu se pěstuje hlavně cukrová třtina, jahody a rajčata. Mimo citrusových plodů je Florida také největším producentem kukuřice a zelených fazolek v USA.
Další známé pojmy a názvy : NASA-Cape Canaverall, NASCAR-Daytona, města-Naples,Tampa,Ft.Lauderdale,St.Augustine, národní park-Key Byscayne, státní park-Bahia Honda,John Pennekamp Coral Reef,Homosassa a Weeki Wachee Springs, ostrov Key West, NBA/NHL-Tampa,Miami, souostroví-Florida Keys, záliby-Sportfishing, nákupy-Outlet/Mall …
TAK TEDY: VÍTEJTE NA FLORIDĚ !