FLORIDA + USA - odlišnosti a zvláštnostizpět na výpis článků

FLORIDA + USA - odlišnosti a zvláštnosti

Při návštěvě Floridy na vás čeká mnoho odlišností, mimo jiné také v podobě jiných měrných jednotek nebo jiného napětí. Tím samozřejmě nemyslím to vaše z budoucích zážitků, ale napětí v elektrické síti. Přečtěte si tento článek pozorně a už vás cestou jen tak něco nepřekvapí!

 

 

V tomto článku se podíváme na několik odlišností a zvláštností, se kterými se budete na Floridě zcela určitě setkávat. A o kterých by bylo dobré vědět předem.

Ohledně elektrického napětí si starosti už dělat nemusíte, neboť většina malých spotřebičů včetně nabíječek je již z výroby připraveno spokojit se jak s 230 tak i se 110 volty. Rozdíl je ale také v zásuvkách! Přechodky jsou běžně k dostání jak v Čechách, tak i v Americe.

Cizí řeč není v jiném státě odlišnost ale samozřejmost. To je dozajista pravda. Jenže já nemám na mysli Vlastu Buriana alias Lelíčka a jeho perfektní angličtinu s horkou bramborou v puse, ale španělštinu, kterou se domluvíte na mnoha místech Floridy daleko lépe, než oficiálním jazykem.

Časový posun. Při příletu si přeřiďte hodinky o šest hodin dozadu. To není zrovna zanedbatelný skok, a i když mnohé z vás den dva trochu potrápí, není to nic oproti následnému posunu opačným směrem, který je snášen po návratu z dovolené daleko, daleko hůře. Ale s tím nemá posun času asi vůbec nic společného!

Při dopravní kontrole nevystupujte z vašeho auta a v klidu vyčkejte příchodu policisty a jeho pokynů. Doporučuje se i nechat ruce na volantu. Nevím, jestli to patří do kategorie odlišností, ale jako zvláštnost můžeme uznat situaci, v níž se nechtěně stanete záporným hrdinou nějakého akčního amerického filmu.

Pití alkoholu na veřejnosti bez zakrytí vlastní nádoby například známým papírovým pytlíkem je jako dráždit hada bosou nohou. S tím rozdílem, že dráždění hada bosou nohou není většinou nikde zakázáno. A rozdíl láhve v pytlíku a láhve nezakryté? Kousnutí hada bolí! Hlavně peněženku. Otevřená nádoba alkoholu v kabině vozidla na klidném průběhu silniční kontroly také nepřidá. Vyžádané odříkání abecedy pozpátku není jednoduché ani pro střízlivé, a když při balancování na hraně obrubníku foukne nepříznivě vítr a vy zavrávoráte je na nepříjemnost opravdu zaděláno!

Plnoletost  je uznávána o tři roky později než u nás, tedy ve 21 letech. Běžně se setkáte s dotazem na váš věk a jeho následnou kontrolou i v supermarketech při zakoupení alkoholických nápojů. Mnohé to rozčílí, ale mnohé i potěší. Koho se na věk za celou dobu dovolené nikdo za kasou nezeptal, ať z toho nevyvozuje žádné unáhlené závěry. Třeba neměl prostě na kontrolu "štěstí"!

Koupelna a záchod. Nevyděste se při pohledu na záchodovou mísu! Bude plná vody a tak to má být. Funguje to obráceně. Vlastně se tu nesplachuje, ale při spláchnutí vše odteče a poté se mísa opět ze dvou třetin naplní čistou vodou. Veliký problém nastane, když se záchod ucpe a při spláchnutí voda nezmizí. Chvíli na to začne nová voda do plného záchodu přitékat a vy můžete udělat jediné. Vzít nohy na ramena!

                                                                                                                          

 

Dopadlo to, jak muselo, ale některé věci nejsou až tolik záživné!