KDYŽ ŘEKNEME ŽE JE TO bordel, tak je to bordel zpět na výpis článků

KDYŽ ŘEKNEME ŽE JE TO bordel, tak je to bordel

A o co skutečně jde? O nic víc a o nic míň, než o nepořádek tam, kde by ho ještě před několika lety nikdo nečekal. A o jeho příčinu. Neboť z památníku na tolik všemi cestovateli oblíbeném místě udělat vlastní umaštěný bordelstůl ke grilování může opravdu jen ..    PŘESNĚ TAK !!

Našim cestovatelům jsme v jednom článku již v minulosti decentně radili, KDY by si mohli vychutnat krásy Florida Keys nejlépe, článek se jmenoval  http://www.floridatrip.cz/vikend-u-vody-nejlepe-uprostred-tydne.html

a i pro naše cestovatele opravdu dlouho pečlivě vybíráme trasy tak, aby si mohli užívat tento úžasný kout světa bez zbytečných rozčarování a zklamání.

Nemluvíme pouze o odpadcích, všude možně poházených, rozbitých lahvích od piva v moři i na pobřeží a všem, co zrovna dotyčným, na které je náš článek namířen, úmyslně "vypadne" z ruky. Odpadkové koše, v podobě obrovských sudů, stojí, mnohdy zcela zbytečně, doslova na každém rohu. O tento problém se stará město pravidelným úklidem toho nejviditelnějšího bordelu, vyprazdňováním poloprázdných košů a rozmísťováním dalších a dalších cedulí a zákazů. Myslíme, že v demokratické společnosti se o moc víc dělat nedá. Co by asi nejraději udělal soudný člověk nebudu moc rozvádět. I osvěta může mít různé podoby.

Určitě nepatříme mezi “zachránce světa“ ani zarputilé ekoteroristy, nesprejujeme nikomu nic na kožich ani se nepovažujeme za obhájce práv veverek, tučňáků a já nevím koho, čeho a všech ještě. Mluvíme o něčem jiném. A mluví se nám o tom těžko. Florida přestává být tím, čím bývala..  A pro její záchranu, jestli se něco nezmění, zbudou v blízké budoucnosti už jen plošné zákazy a příkazy. Přibude plotů a zábran. Zmizí individualita cestování. Ale proč?

Asi nejlépe to vystihnu slovy postaršího pána, kterého nepravidelně vídáme na Keys již léta. Po americku při setkání pokývneme vzájemně vždy hlavou, usmějeme se a jedeme každý svou cestou. Loni, při pořizování některých fotografií, které vám zde ukazujeme, se u nás nečekaně zastavil, stočil okénko a bez jediného pousmání pokrčil rameny a skoro omluvně, ale hlavně zcela odevzdaně(!) řekl : “Kubánci z Miami…Kubánci! To jsou ti noví…Kubánci.“

Sami nevíme, ale faktem je, že naše vlastní zkušenosti dávají za pravdu této myšlence o neustále větším a větším počtu lidí žijících na místě, ke kterému oni nemají a necítí žádný vztah. Prostě: "Jsme tu, se vším, co je nám vlastní a vy všichni ostatní se můžete / v některých situacích i musíte / jít třeba vycpat." No, v každém případě se i takhle chovají.

 Tak ať vás neudiví, až uvidíte (i uslyšíte) během zastávky na nějakém malebném místě u vody cestou na Key West celé “karavany“ španělsky kravících se lidí s do dálky vyřvávající muzikou, siluety postav patřící po pás ve vodě sedícím blbečkům, kteří pokaždé, co dochlemtají tu svou Coronu, odhodí prázdnou láhev před sebe do vody nebo za sebe do křoví, na břeh. Na vás ohledy brát nebudou. Vlastně na nikoho. Oni jsou tu přece už “doma“!

Floridatrip příhoda na závěr:  Jednou se nám naskytla neuvěřitelná podívaná. Dvojice amerických turistů sbírala na jednom takovém místě skoro hodinu odpadky z okolí a snášela je na hromadu. Kladli jsme si otázku, proč to nenosí přímo do košů, když už tráví svojí dovolenou jako zaměstnanci úklidové firmy. Odpověď zakrátko přišla sama… Udělali si s tou hromadou nasbíraného odpadu selfie a pak ještě přidaly rychle načmáranou ceduli s nápisem Skutečné poklady Florida Keys… nebo tak nějak. Satira je dobrá věc, do smíchu nám ale tenkrát vůbec nebylo. Asi jsme si uvědomili,  že to nevidíme pouze my.

Florida Keys si ale dokázaly poradit v minulosti se vším a my věříme, že si poradí i teď, jen to bude možná o chvilku déle trvat, a proto vám nakonec ukážeme pohled z toho samého místa z předešlých let. Takovou Floridu známe a taková by měla i zůstat. Pro všechny. Pro toho, kdo tu žije, i toho, kdo sem jen na krátký čas zavítá. Tak snad jí takovou uvidíte i vy při vašich toulkách:

 

GALERIE