Na krátký skok do EVERGLADES N/Pzpět na výpis článků

Na krátký skok do EVERGLADES N/P

Tento článek věnujeme hlavně cestovatelům, kteří by se rádi do Everglades podívali, ale času jim až tolik nezbývá. Většinou si tak řeknou, že se návštěva parku musí vynechat. Nemusí! Kraťounké nahlédnutí do Everglades N/P vám přinese více zážitků, nežli byste sami čekali.

 

Je to tak při každé dovolené. I kdyby byla sebedelší, vždycky bude krátká. ALE ne až na tolik abyste museli vynechat zajímavou procházku po krátké stezce jménem Anhinga Trail, jen několik mil (6 kilometrů) vzdálené od hlavního vchodu do národního parku.

Anhinga Trail je šikovně umístěná stezka do takové části krajiny, která vám umožní udělat si celkový obrázek o Everglades. Přitom vás zároveň neochudí o TEN pocit zažít vše naživo. Žádná zoologická zahrada, žádná farma. Surová a čistá příroda! Tak jo, dřevěné mostíky jsou dílem lidské ruky a jeden (ne)plachý a zároveň velice drzý kormorán dává již mnoho let návštěvníkům vytušit, že nejsou v úplné divočině, ale tím se nenechte zmýlit. Park přísně dbá na zachování pravidel přírody a do života jejich obyvatel nijak nezasahuje. Ostatně všichni vezdejší se zde pohybují volně a stezka na pilířích v zadní části trailu vám pouze nahrazuje loďku, takže se můžete pohybovat těsně nad jezerem po svých.

Hlavní vchod do parku je deset minut vzdálený od městečka Homestead, kterým většina z vás při návštěvě Floridy bude projíždět při cestě z Miami na Key West a zpět, po silnici US1. Téměř na konci města se dáte směrem doprava na West Palm Drive ( 9336 ) a potom již následujete ukazatel. Během cesty budete míjet přinejmenším dvě zajímavosti: Roberts Fruit Farm (velice chutný čerstvý juice nebo ovocné tříště jsou vždy vítaným osvěžením) a veliké státní vězení (venku jsou často k zahlédnutí na hřištích s míčem nebo s činkami jejich obyvatelé - jako to znáte z action filmů!). Pokud přijedete brzy ráno, nemusíte čekat na otevření Visitor Center, protože symbolický vstup (národní parky stále zůstávají tou nejzajímavější a nejlevnější zábavou) zaplatíte přímo u vjezdu do parku (nebo neplatíte vůbec), kde dostanete i podrobnou mapku, podle níž trefíte bez zaváhání přímo k Anhinga Trail. 

Krátké přizastavení v návštěvnickém centru Royal Palm bychom vám ale chtěli doporučit, byť pouze pro zakoupení malé symbolické památky v podobě knihy o historii Everglades, krásných fotografií-pohledů nebo tak zvaného Pasu národních parků, ve kterém jsou uvedeny všechny parky v USA. U vchodu u návštěvní knihy si pas můžete orazítkovat a svoji návštěvu si tak v knížečce zvěčnit.

Na začátku stezky Anhinga Trail u velkého parkoviště, kde si auto zaparkujete ve stínu překrásných obrovských stromů, je postavena malá budova, ve které se nachází toalety i několik stojanů s pitnou vodou. Bezbariérová cesta je dlouhá asi tři čtvrtě kilometru a záleží jen na vás, kolik času na ní strávíte. Ale ať to bude jakkoliv krátký výlet věřte mi, že za ty dvě-tři hodiny zpoždění včetně příjezdu a návratu k hlavní silnici US1 to stát rozhodně bude. A víc vám neprozradíme, ať se máte taky na co těšit…

 

Floridatrip tip

Stezka je kraťoučká, ale vede celá na slunci – opalovacím krémem hezky namazat a alespoň trochu pití vzít s sebou. Nemusíte ze sebe tak u pitíček dělat velblouda, popřípadě se kvůli nažunkání vracet zpět na toalety. Brzy ráno je zajímavý čas na procházku - po probuzení má každý hlad a tak je neustále na co se dívat ..

 

GALERIE