ZÁZRAČNÝ SVĚT EVERGLADES : cesta za poznánímzpět na výpis článků

ZÁZRAČNÝ SVĚT EVERGLADES : cesta za poznáním

Celé území Everglades, na kterém se rozprostírá i Everglades N/P, je domovem mnoha tajů a přírodních krás. Vzbudí respekt údiv nadšení … Nahlédněte i vy na chvilku dovnitř a dotkněte se tohoto jedinečného světa.

 

 

... Na chviličku se pozastavme nad všeobecným a zároveň zcela mylným tvrzením, že velkou část Everglades tvoří bažiny! Až budete zde v těchto místech, nezapomeňte se zhluboka nadechnout. Místo hniloby bažin si budete vychutnávat vlhký čistý vzduch. Je tomu tak, protože se budete nacházet někde uprostřed mokřadel (vytvořených řekou Pahayokee), ne v bažinách! 

... Druhou mýlkou je všeobecně užívané tvrzení, že zde kromě krokodýlů a komárů nic nežije. Nejen, že zde žijí dva druhy těchto velkých plazů, a to jak krokodýl  tak i aligátor, ale žije zde například puma (floridský panter), medvědi, srnky, mývalové a přes 40 druhů dalších savců , žije zde obrovské množství vodního ptactva, žijí zde velcí i malí dravci včetně orla bělohlavého a příbuzného druhu sovy sněžné, ve vodách je možné pozorovat  kapustňáky, želvy a velké množství různých druhů ryb. Samozřejmě se nesmí opomenout ani  zdejší flora: borovicové lesy, mangrovníky, cypřiše …a, také samozřejmě vysoká tráva zvaná  "sawgrass"

Žádná z návštěv není stejná, ale každá stejně krásná. Vítejte v Everglades! ... 

 

 

      EVERGLADES NATIONAL PARK       Park o rozloze více než 6 tisíc kilometrů čtverečních byl zřízen v r. 1934 a chrání 20% původního území Everglades. Většina území se skládá z mokřadel osmdesát kilometrů široké avšak mnohdy pouze několik centimetrů hluboké řeky Pahayokee nazývané taktéž řekou trávy. Nachází se v samotném jižním cípu Floridy a hlavní vstup je pouze několik míl vzdálen od města Homestead.

Hlavní brána parku u města Homestead je jednou ze tří možností, jak vstoupit do národního parku. Ještě před placeným průjezdem se nachází Visitor Center, jehož návštěvu všem opravdu doporučujeme. Kdo ovládá dobře anglický jazyk, může se zde přihlásit k prohlídce nejzajímavějších stezek za účasti průvodců - místních Rangerů a jejich velmi vtipného a zároveň naučného vyprávění. V návštěvnickém centru je k zakoupení mnoho krásných knih  a pro zapomětlivce tu mají k dostání i repelenty na místní upíry, kteří vypadají stejně jako komáři, ale jsou černí a pijí rychleji!

Při vstupu do parku obdrží návštěvníci mapu, podle které se lze rychle a velice přesně po celém parku orientovat. Cestou do centra Flamingo (kemp, rampy pro sloďování lodí a půjčovny kanojí) míjíte naučné stezky a mnoho zajímavých míst. Stezky jsou různě dlouhé i různě náročné. Nejideálnější způsob prohlídky je vstoupit do parku časně ráno, kdy se příroda probouzí a večer ještě před odjezdem z parku na nějakém hezkém místě strávit západ slunce a chvíli pozorovat večerní život, který se právě probudil. Nebo stačí zavřít oči a jen naslouchat…

Druhý vjezd do parku spojený s nezapomenutelným pohledem na Everglades ze 7 mil od vchodu vzdálené rozhledny se jmenuje Shark Valley. Krátký Trail i zajímavé nahlédnutí do přírody se návštěvníkům naskytne již nedaleko návštěvního centra, takže, kdo zde nechce trávit celý den, nemusí, a přesto uvidí mnoho zajímavého. 

Třetím vstupním místem je městečko Everglades City, které je necelou autohodinu vzdálené od známého města Naples, nacházejícího se na západním pobřeží Floridy. Tento vstup slouží jako brána pro objevování stovek mangrovových ostrůvků a mnoha vodních "cest " vedoucích až k Flamingo. Celá tato oblast, nazvaná Florida Bay, je dostupná pouze lodí nebo kanojí, kterou si v Everglades City můžete zapůjčit. 

 

 

 Přejeme vám zde jen ty nejúchvatnější zážitky…

Doporučení a Informace

Při návštěvě parku z hlavního vstupu u města Homestead dbejte na dostatečné množství paliva v nádrži. Předem si nakupte vhodné tekutiny - horká cola neosvěží a ani moc nechutná - a jídlo, které nepodléhá rychlému zkažení. Čepice, vhodné boty, krém na opalování a repelent. V letních měsících dlouhé tůry nedoporučujeme(!) - teplo a vlhko moskytům prospívá víc, než je zdrávo. Návštěvu Everglades si naplánujte dle aktuální předpovědi počasí. Dávejte pozor na děti a užívejte si park i sledování zvířat s respektem. Nezapomeňte, že se pohybujete ve volné přírodě !!! Park - i jeho hlavní vchod - je otevřen celoročně 24 hodin denně !!!

Parkování , Vstupné a Kempování

Všude na vyznačených místech je parkování v celém parku bezplatné. Krátce přizastavit lze kdekoli na bezpečném místě s ohledem na přírodu. Vstupenka (např. pro osobní automobil) je platná 7 dní a platí pro opakovaný vstup a pro všechny vstupy do Everglades N/P. Kempování v hlavních kempech je zpoplatněno na místě, systém kdo dřív přijde ten dřív mele. Kempování a přenocování mimo vyznačené oblasti je striktně zakázáno! Vice informací naleznete na  http://www.nps.gov/ever/index.htm  

 

GALERIE