ZÁZRAČNÝ SVĚT EVERGLADES : cesta za poznánímzpět na výpis článků

ZÁZRAČNÝ SVĚT EVERGLADES : cesta za poznáním

Celé území Everglades, na kterém se rozprostírá i Everglades N/P, je domovem mnoha tajů a přírodních krás. Vzbudí respekt údiv nadšení … Nahlédněte dovnitř a dotkněte se na chvilku tohoto jedinečného světa.

 

 

„ ... Na chviličku se pozastavíme nad všeobecným a zároveň zcela mylným tvrzením, že velkou část Everglades tvoří bažiny!

 Až budete zde v těchto místech, nezapomeňte se zhluboka nadechnout. Místo smradlavého vzduchu bažin si budete vychutnávat vlhký teplý vzduch provoněný vůní borovic či jiných rostlin a trav. Je tomu tak, protože se budete nacházet někde uprostřed mokřadel vytvořených řekou Pahayokee. Ne v bažinách! To je jeden z největších omylů, spojených s Everglades vůbec.

Druhou mýlkou je tak trochu zjednodušené tvrzení, že zde kromě krokodýlů a komárů nic víc nežije.

Nejen, že zde žijí dva druhy těchto velkých plazů, a to jak krokodýl  tak i aligátor - toho bezpečně rozpoznáte od krokodýla podle jeho širokého „úsměvu“ i na dálku, ale žije zde například puma (floridský panter), medvědi, srnky, mývalové a přes 40 druhů dalších savců , žije zde obrovské množství vodního ptactva, žijí zde velcí i malí dravci včetně orla bělohlavého a příbuzného druhu sovy sněžné, ve vodách je možné pozorovat  kapustňáky, želvy a obrovské množství různých druhů ryb. Samozřejmě se nesmí opomenout ani  flora: jinotajné borovicové lesy, mangrovníky, cypřiše …a "sawgrass"

Žádná z návštěv není stejná, ale každá stejně krásná. Vítejte v Everglades! ... "

 

 

      EVERGLADES NATIONAL PARK       Tento národní park o rozloze více než 6 tisíc kilometrů čtverečních byl zřízen v r. 1934 a chrání 20% původního území Everglades. Většina území se skládá z mokřadel osmdesát kilometrů široké avšak velice mělké, mnohdy pouze několik centimetrů hluboké řeky Pahayokee nazývané taktéž řekou trávy. Nachází se v samotném jižním cípu Floridy a hlavní vstup je pouze několik míl vzdálen od města Homestead.

Hlavní brána parku u města Homestead je jednou ze tří možností, jak vstoupit do národního parku autem. Ještě před placeným průjezdem se nachází Visitor Center, jehož návštěvu všem opravdu doporučujeme. Velice zajímavým způsobem se tu návštěvníci dozvědí o historii i současnosti parku a Everglades celkově, o zvířecí říši a dalších zajímavostech ohledně celého parku. Kdo ovládá dobře anglický jazyk, může se zde přihlásit k prohlídce nejzajímavějších stezek za účasti průvodců - místních Rangerů a jejich velmi vtipného a zároveň naučného vyprávění. V návštěvnickém centru je k zakoupení mnoho krásných knih o životu v Everglades od známých fotografů a pro zapomětlivce tu mají i relativně nepředražené repelenty na místní upíry, kteří vypadají stejně jako komáři čeští, ale jsou černí a pijí rychleji!

Při vstupu do parku obdrží návštěvníci mapu, podle které se lze rychle a velice přesně po celém parku orientovat. Cestou do centra Flamingo, místa stejnojmenného kempu, rampy pro sloďování lodí a půjčovny kanojí, míjíte různé naučné stezky a mnoho zajímavých míst. Stezky neboli Trail´s jsou různě dlouhé i různě náročné. Cesta až do Flamingo je zhruba 60km dlouhá a zabere včetně zastávek nejméně 5 hodin. Nejideálnější způsob prohlídky je vstoupit do parku časně ráno, kdy se příroda probouzí a večer ještě před odjezdem z parku na nějakém hezkém místě strávit západ slunce a chvíli pozorovat večerní život, který se právě probudil. Nebo stačí zavřít oči a jen naslouchat…

Druhý vjezd do parku spojený s absolutně nezapomenutelným pohledem na Everglades ze 7 mil od vchodu vzdálené rozhledny se jmenuje Shark Valley. Krátký Trail i zajímavé nahlédnutí do přírody se návštěvníkům naskytne již nedaleko návštěvního centra, takže, kdo zde nechce trávit celý den, nemusí, a přesto uvidí a zažije mnoho zajímavého. Kdo nemá naplánovanou jinou návštěvu Everglades N/P a pojede jakýmkoli směrem po US 41 nebo po vzdálenější I 75, tak zvané Aligator Alley, neměl by Shark Valley bez alespoň krátké zastávky minout. Vzdálenost od Miami: cirka 40 km.

Třetím vstupním místem je městečko Everglades City, které je necelou autohodinu vzdálené od známého města Naples, nacházejícího se již na pobřeží Golfského zálivu na západní straně Floridy. Tento vstup slouží jako brána pro objevování stovek mangrovových ostrůvků a všech možných  vodních cest vedoucích až k Flamingo. Celá tato nádherná oblast nazvaná Florida Bay je dostupná pouze lodí nebo kanojí, kterou si v Everglades City můžete zapůjčit. Tento vstup lze doporučit cestovatelům, kteří se rozhodli zažít opravdové dobrodružství a pomocí vodních stezek a kajaku procestovat Everglades.

 

 

 Možná se tu někdy potkáme. Přejeme vám jen ty nejúchvatnější zážitky v cestě za poznáním jiného světa i sebe sama…

Doporučení a Informace

Při návštěvě parku z hlavního vstupu u města Homestead dbejte na dostatečné množství paliva v nádrži. Předem si nakupte vhodné tekutiny - téměř vařící se kola neosvěží a ani moc nechutná - a jídlo, které nepodléhá rychlému zkažení. Čepice, vhodné boty, krém na opalování a repelent. V letních měsících dlouhé tůry důrazně nedoporučujeme - teplo a vlhko moskytům prospívá víc, než je zdrávo. Návštěvu Everglades vždy předem naplánujte i s ohledem na předpověď počasí. Milovníkům kempování přenocování v parku doporučeno (např. Long Pine Key). Nepřeceňujte fyzickou zdatnost při plánování dlouhých tras. Dávejte pozor na děti a užívejte si park i sledování zvířat s respektem. Nezapomeňte, že se pohybujete ve volné přírodě !!! Park je otevřen celoročně 24 hodin denně !!!

Parkování , Vstupné a Kempování

Všude na vyznačených místech je parkování bezplatné. Přizastavit lze kdekoli na bezpečném místě s ohledem na přírodu. Vstupenka (např. pro osobní automobil) je platná 7 dní. Platí pro opakovaný vstup a pro všechny vstupy do Everglades N/P. Kempování v hlavních kempech je zpoplatněno na místě - kapacita je velmi omezena, systém kdo dřív přijde ten dřív mele. Kempování v malých kempech dál v přírodě podléhá registraci ve Visitor Center a je mnohdy bezplatné. Kempování a přenocování mimo vyznačené oblasti je striktně zakázáno! Vice informací naleznete na  http://www.nps.gov/ever/index.htm  nebo se zeptejte přímo nás.

 

GALERIE