Zručný harpunář ale plave jak zednická tříska: ANHINGA AMERICKÁ zpět na výpis článků

Zručný harpunář ale plave jak zednická tříska: ANHINGA AMERICKÁ

Anhinga americká plave poněkud podivným způsobem. Většinou je zcela ponořená ve vodě a pouze její dlouhý krk zakončený hlavičkou s velkýma očima se jakoby plazí po hladině. Indiáni jí pojmenovali Snakebird - hadí pták, protože si jí často ve vodě spletli s útočícím hadem. Z vlastních zkušeností musím říct, že je to více než trefná přezdívka!

 

 

Nejsnadněji ji můžete pozorovat na krátké poznávací stezce v Národním Parku Everglades, která je i podle tohoto vodního ptáka měřícího téměř jeden metr pojmenována ( AnhingaTrail ) a kde je na přítomnost lidí již trochu zvyklá. V jiných oblastech se cítí před námi v bezpečí v mnohem větších vzdálenostech, nežli je tomu na uvedené stezce a pro její pozorování budete potřebovat většinou daleko více času, trpělivosti popřípadě i dalekohled. Zblízka ji můžete zahlédnout také z jedoucího auta, ale jakmile zastavíte, Anhinga se ladným pohybem vznese a popolétne většinou o nějakých dvacet metrů dál od vás mezi stromy nebo vysoko do jejich korun, takže jí vlastně zcela ztratíte z dohledu.

Její potravou jsou převážně ryby, které dokáže bleskurychlým pohybem napíchnout na svůj dlouhý špičatý zobák jako na oštěp. Nad hladinou pak vyhodí svou kořist nad hlavu tak šikovně, že jí spadne rovnou otevřeným zobákem do krku. Asi jako když si děti hrají s kuličky od M+M. A když je úlovek příliš veliký, doplave s ním na břeh, kde si s ním také velice snadno poradí. Spatříte-li Anhingu ve vodě, určitě jí věnujte chvilku pozornosti. Je to rychlý a zdatný lovec, který leze do vody pouze za nějakou tou ňamkou a pravděpodobnost, že vše uvidíte na vlastní oči, bude veliká.

Velmi často můžeme Anhingy vidět na větvích stromů nebo i na zemi, jak se s roztaženými křídly suší na sluníčku. Z vody totiž vylézají vždy promáčené na kost jak zmoklé slepice. Hlavním důvodem je chybějící tuková žláza. Pro úplnost musím asi také rychle dodat, že absence tukové žlázy je vlastně i důvodem, proč se může anhinga tak rychle a obratně ponořit a také proč plave tak zvláštním způsobem! Její peří se bez přítomnosti maziva ve vodě okamžitě nasákne vodou a ptáka tak začne tížit jeho vlastní tělo jako balvan a táhne ho chudáka neustále pod vodu ke dnu! I proto setrvává náš hadí pták ve vodě pouze malou chvilku nutnou k rychlému ulovení potravy. Ono totiž, mít zadek při jídle pořád pod vodou když víte, že tu loví i někdo jiný, není až tak úplně nej. Ale jsme v Everglades a tak na pozoru se musí mít všichni. Mít prdelku v suchu neznamená totiž automaticky, že je všechno "v suchu"…

 

 

GALERIE