Zručný harpunář ale plave jak zednická tříska: ANHINGA AMERICKÁ zpět na výpis článků

Zručný harpunář ale plave jak zednická tříska: ANHINGA AMERICKÁ

Anhinga americká, pták rozšířený v Everglades, plave poněkud podivným způsobem. Většinou je zcela ponořená ve vodě a pouze její dlouhý krk zakončený hlavičkou s velkýma očima se jakoby plazí po hladině. Indiáni jí pojmenovali Snakebird - hadí pták, protože si jí často ve vodě spletli s útočícím hadem. A je to více než trefná přezdívka!

 

 

Nejsnadněji ji můžete pozorovat na krátké poznávací stezce v Národním Parku Everglades, která je i podle tohoto vodního ptáka měřícího téměř jeden metr pojmenována a kde je na přítomnost lidí již trochu zvyklá. V jiných oblastech budete pro pozorování Anhingy potřebovat daleko více času, trpělivosti popřípadě i dalekohled.

Její potravou jsou převážně ryby, které dokáže bleskurychlým pohybem napíchnout na svůj dlouhý špičatý zobák jako na oštěp. Nad hladinou pak vyhodí svou kořist nad hlavu tak šikovně, že jí spadne rovnou otevřeným zobákem do krku. Spatříte-li Anhingu ve vodě, určitě jí věnujte chvilku pozornosti. Je to rychlý a zdatný lovec a pravděpodobnost, že vše uvidíte na vlastní oči, je veliká.

Velmi často můžeme Anhingy vidět na větvích stromů nebo i na zemi, jak se s roztaženými křídly suší na sluníčku. Z vody totiž vylézají vždy promáčené na kost jak zmoklé slepice. Hlavním důvodem je chybějící tuková žláza. I proto setrvává ve vodě pouze malou chvilku nutnou k rychlému ulovení potravy. Ono totiž, mít zadek pořád pod vodou, když víte, že tu loví i někdo jiný, není až tak úplně nej. Ale jsme v Everglades a tak na pozoru se musí mít všichni…

 

 

GALERIE