Doprava na Floridě

Doprava na Floridě

Dopravě na Floridě se věnujeme zvlášť, není to typický příklad pro cestování celou Amerikou. Krásné kvalitní silnice, ve městech i mimo ně neuvěřitelně jednoduchý způsob orientace typu sever-jih-západ-východ a okresní silnice zde připomínají naše nejlepší úseky dálnic. Opravují se, rozšiřují a budují nové obrovským tempem. Jenže, není oblohy bez mráčků!

SUN PASS a PHOTO ENTFORCED - pro návštěvníka Floridy dva důležité pojmy

  • SunPass a další druhy vybírání poplatků 

Neustále rozšiřující se síť placených úseků (druhy dálnic, úseky dálnic, vybrané jízdní pruhy a běžné jízdní pruhy v určitých situacích nebo určitou denní dobu, mosty) s sebou přinesla odstranění klasických budek, kde se poplatky vybíraly ručně a zavedla elektronický systém bezhotovostního vybírání těchto poplatků.

Namátkou uvedeme nejrozšířenější SunPass systém pomocí transponderu (může být předplacený nebo propojený s platební kartou) a nebo způsob Pay by Plate, velice rozšířen u půjčoven aut, tzn. vozidlo je přihlášeno do systému pomocí poznávací značky a nainstalované kamery nad silnicí tuto značku rozpoznají a přiřadí k ní poplatek za projetý úsek. Systém Pay by Plate je dražší a to o každý jednotlivý administrativní poplatek přičtený k vlastnímu poplatku za projetý úsek.

Asi nejdůležitější je vědět, že stále ještě lze kamkoli dojet i nezpoplatněnými silnicemi (mimo mostů na ostrovy, jako je například ostrov Sanibel). V případě, že kamera nezaznamená transponder nebo poznávací značka vašeho vozidla není registrovaná v elektronickém systému následuje velice drahá fotografie během projetí mýtnou branou. 

  • Photo entforced

Tisíce namontovaných kamer schopných rozpoznat poznávací značku, rychlost, či úplné zastavení vozidla před odbočením. Určitě slouží i bezpečnosti silničního provozu, ale jejich nevýhodou je jakýsi permanentní stres pro řidiče. Na takto ohlídané místo nebo křižovatku jste vždy upozorněni značkou Photo entforced. Při porušení pravidel jste většinou několikrát za sebou vyfotografováni, kamery jsou z různých úhlů.

  • Úseky před školou

V určitou denní dobu, která je uvedena na ceduli vždy pod značkou omezení rychlosti, se před školou / školkou / školním hřištěm snižuje výrazně povolená nejvyšší rychlost (pro tento úsek platná v běžnou dobu) a tyto úseky jsou důsledně kontrolovány nejen nainstalovanými kamerami, ale i policií samotnou. Pokuty jsou násobně vyšší než u běžného překročení rychlosti.

  • Nejvyšší povolená rychlost

Oficiálně nejvyšší povolená rychlost na dálnicích je 70MPH, ostatních silnicích 55MPH a v obcích a městech 30MPH. V praxi jedete od výjimky k výjimce, která je ale vždy dobře označena značkou. Před školou nebo na přechodech se plížíte 15MPH a následně i přes město můžete uhánět i 45MPH. Pravidlem je neustále sledovat značky. Pokuty za překročení rychlosti jsou vysoké, například na dálnici (Interstate) při překročení rychlosti o 10MPH (cca 16 km/h) následuje pokuta přes 200,- USD.

Existují i úseky s nejnižší povolenou rychlostí. Ta je kontrolována stejným způsobem jako nejvyšší povolená rychlost. Podporuje se tak plynulost silničních provozu v daném úseku.

  • Místní řidiči

Rozšířeným jevem je troubení a tzv. vytrubování, jízda nárazník na nárazníku, překračování rychlosti (předepsanou rychlost málokdo z "místních" dodržuje), denní i večerní problikávání a předjíždění v úsecích, kde je to zakázané. Je to mnohdy způsobeno i tím, že zatímco jeden chvátá do práce, druhý se kochá a prožívá dovolenou svých snů. 

  • Krajnice silnic a odstavné pruhy dálnic

Doporučujeme dobromyslně neuhýbat až za krajnici chvátajícím řidičům, leží zde množství malých předmětů od šroubků počínaje, které mohou mít za následek defekt pneumatiky. Pro dobrotu na žebrotu. Na dálnicích vás může v odstavných pruzích nezřídka překvapit ležící pneumatika nebo její část. Ostatně tato nijak malá překážka je na Floridě relativně běžným jevem na dálnici i v běžném jízdním pruhu.

  • Křižovatky 4-Way Stop, odbočování doprava na červenou, druhy světelných křižovatek a jízdních pruhů, předjíždění na dálnici, parkování na odpočívadlech a další a další.

 Doprava nejen na Floridě je jeden z nejproblematičtějších bodů vaší dovolené, spojený samozřejmě hlavně s vaší bezpečností a z tohoto důvodu se snažíme předat vám během příprav na dovolenou důležité informace a poradit vám, jak se vyhnout kritickým situacím.

Pro více informací:  florida@floridatrip.cz

Aktuální počasí na Floridě 21.07.2024

Kurz ČNB 21.07.2024

USA - CZK kurz 1 USD = 23.195 CZK
© Copyright 2014 - 2024 FloridaTrip.cz | Text a foto Darek Placák.
Design and Programing: Reklalink s.r.o.