Národní park Everglades - Florida

Národní park Everglades - Florida

Národní park Everglades je jedním z největších národních parků v USA a chrání celkem 20% původního území Everglades. Většinu tvoří mokřadla osmdesát kilometrů široké avšak mnohdy pouze několik centimetrů hluboké řeky Pahayokee. 

Žijí zde dva druhy velkých plazů, krokodýl a většinově zastoupený aligátor, ale i například puma (floridský panter), medvědi, srnky, mývalové a přes 40 druhů dalších menších savců , park je domovem obrovského množství vodního ptactva, uvidíte zde malé i velké dravce včetně orla bělohlavého a příbuzného druhu sovy sněžní, ve vodách je možné pozorovat kapustňáky, želvy a bezpočet druhů ryb. Zdejší floru tvoří především borovicové lesy, mangrovníky, cypřiše, mahagonové stromy, palmy a vysoká tráva zvaná sawgrass.

Hlavní brána národního parku Everglades u města Homestead je jednou ze tří možností, jak do něj vstoupit. Ještě před vstupem se zde nachází Visitor Center - návštěvu všem doporučujeme. Cestou do centra Flamingo, které se nachází na samotném konci hlavní slepé silnice parkem (zde kemp, rampa pro sloďování lodí a půjčovna kanojí), míjí návštěvník naučné stezky a mnoho dalších zajímavých a hezkých míst. Stezky jsou různě dlouhé i různě náročné. Tento vjez je otevřen 24 hodin denně. Pozor na dostatečné množství paliva v nádrži.

Druhý vjezd do parku spojený s nezapomenutelným pohledem na celé okolí ze sedm mil od vchodu vzdálené rozhledny se jmenuje Shark Valley a leží na silnici 41. K rozhledně se návštěvnící mohou vydat pěšky, na kole nebo i malým "vláčkem".

Třetím vstupním místem je městečko Everglades City, které je necelou autohodinu vzdálené od známého města Naples na západním pobřeží Floridy. Tento vstup slouží k objevování stovek mangrovových ostrůvků a vodních cest vedoucích až k centru Flamingo. Celá tato oblast, nazvaná Florida Bay, je dostupná pouze lodí nebo kanojí, kterou si zde mohou zájemci půjčit.

  • Při vstupu do parku obdrží návštěvníci přehlednou mapu. Nelze platit hotovostí, pouze kartou. Ceny a druhy vstupenek zde .
  • Doporučujeme vstoupit do parku časně ráno a večer návštěvu zakončit pozorováním západu slunce, po kterém se tu probouzí zcela jiný život.
  • Po setmění se přes a po silnici v parku pohybuje velké množství zvěře, plazů i dravců. 
  • Nejméně vhodná roční doba pro návštěvu Everglades N/P je letní období. 
  • Místní upíři vypadají podobně jako komáři u nás, jsou ale tmavší a pijí daleko rychleji. Následné pupence tomu i odpovídají. Repelenty jsou pro zapomětlivce k dostání i ve Visitor Center.
  • Vhodné oblečení by mělo zahrnovat uzavřené boty, čepici, dlouhý rukáv i nohavice. I na krátkou procházku vzít s sebou repelent, pití a opalovací krém.
  • Pro alespoň krátké nahlédnutí do tohoto fascinujícího světa je vhodný hlavní vstup u města Homestead: návštěva Visitor Center Royal Palm a necelý kilometr krátká procházka po Anhinga Trail, stezce vzdálené jen několik mil od vstupu do parku. 

Oficiální webové stránky parku: https://www.nps.gov/ever/index.htm

Pro více informací: florida@floridatrip.cz

Fotogalerie

Aktuální počasí na Floridě 21.07.2024

Kurz ČNB 21.07.2024

USA - CZK kurz 1 USD = 23.195 CZK
© Copyright 2014 - 2024 FloridaTrip.cz | Text a foto Darek Placák.
Design and Programing: Reklalink s.r.o.