USA - odlišnosti a zvláštnosti

USA - odlišnosti a zvláštnosti

Při návštěvě USA  na vás čeká mnoho odlišností, se kterými se setkáte snad všude, kam se podíváte. Od elektrického napětí a tankování, po uvádění cen zboží nebo i užívání a prodeje marihuany. A nejen to. Přečtěte si tento článek pozorně a už vás cestou jen tak něco nepřekvapí!

V tomto článku se podíváme na několik rozdílů a zvláštností, se kterými se budete na Floridě a po celých USA dennodenně setkávat. Posun času, prodejní daň ale i například splachování na záchodě, rozdíly uvidíte všude.

 • Elektrické napětí v USA 110 voltů a rozdíl je i v zásuvkách

Přechodky z našich na americké zásuvky jsou k dostání jak zde, tak i v Americe. Doporučujeme si v případě potřeby zakoupit již před cestou a vzít s sebou. 

 • Místní řeč na Floridě je angličtina a španělština

Na mnoha místech, hlavně některých oblastech se domluvíte spíše španělsky, než anglicky, mnohdy v supermarketech s angličtinou nepochodíte u poloviny personálu.

 • Úředním jazykem USA je angličtina

Formuláře a letáky s informacemi jsou ale často vydávány dvojjazyčně, hlavně na Floridě. To znamená v angličtině a španělštině.

 • Ceny zboží v obchodech, ale například i ceny v restauracích jsou uváděné bez daně, tzv. TAX 

K uváděným cenám je tedy nutno vždy připočíst daň. Na Floridě je základní sazba prodejní daně 6% a může se v různých lokalitách navýšit až na 8%. Každý stát v USA má různě vysokou prodejní daň, Sales TAX. Některé státy jsou atraktivní pro zakoupení vozidla, mají nulovou daň.

 • Platba v restauracích s obsluhou

V restauracích je normou nechávat zpropitné až do výše 10% (základ je 7%) . Je to příjem pracujícího personálu v restauraci.

 • Placení hotovostně i kartou

Oproti ještě nedávné době se dnes opět běžně používá i stodolarová bankovka. Přibývá samoobslužných pokladen a samoobslužních pultů, například v zařízeních rychlého občerstvení. Na mnoha místech hotovostně vůbec platit nelze, jako příklad uvedeme vstup do národních parků. Na benzínových stanicích s výjimkou nočních hodin v některých lokalitách lze platit stále hotovostí. Jsou případy, kdy se vyplatí hotovost v peněžence, například v motelu při domlouvání výhodnější ceny.

 • Časový posun: 6 až 9 hodin zpět

Po příletu na Floridu si přeřiďte hodinky o šest hodin dozadu a na zápaním pobřeží, například v Californii, o devět hodin. V USA jsou celkem čtyři časová pásma a zajímavostí je, že rozdělení neprobíhá přesně na hranicích jednotlivých států. Takovým státem je například Florida. Kuriozitou může být Jižní Dakota, kde hranice protíná i její druhé největší město - Rapid City.

 • Placení hotelu na místě: hotovostí i kartou

Jednotlivé hotely mají vlastní pravidla ohledně placení, ale i ohledně depozitu. Nezřídka se vyžaduje před ubytováním uhrazení depozitu hotovostí- Cash. Výše depozitu je rozdílná, na Floridě do 100,- USD. Po kontrole pokoje před odjezdem, je-li vše v pořádku, je depozit vrácen stejným způsobem, jakým byl zaplacen.

 • Při silniční kontrole

Nevystupujte z vašeho auta a v klidu vyčkejte příchodu policisty a jeho pokynů. Doporučuje se nechat ruce na volantu. Zastavte vždy co nejdříve po vyzvání u krajnice a nesnažte se zbytečně nikam odbočovat natož zrychlovat. Do přihrádky nebo do tašky pro doklady sáhněte až po výzvě policisty k předložení dokladů. Za tmy nejlépe rozsviťte stropní lampičku v autě.

 • Pití alkoholu je zcela zakázáno osobám mladším 21 roků
 • Pití alkoholu na veřejnosti bez zakrytí láhve 

Není všude a ve všech státech zakázáno, jak se všeobecně traduje. Na zákazy jste často všeobecně upozorněni nepřehlédnutelnou cedulí. Ohledně konzumování alkoholu v národních parcích nejsou jednotné regule. Informujte se vždy v parku samotném.

 • Pití alkoholu a řízení automobilu

Otevřená láhev či plechovka alkoholického nápoje na klidném průběhu silniční kontroly nepřidá, ale řídit bez postihu lze do 0.8 promile alkoholu v krvi. I při nepatrném překročení této hranice je již ukládána pokuta od 500,- (až do výše 2.000,- ) USD. Časté výzvy podél silnic: Do not drink and drive.

 • Plnoletost nastává ve 21 letech

Cestovatelé nižšího věku a mladistvého vzhledu se mohou setkávat s dotazy na svůj věk, popřípadě se žádostí prodavačky na předložení nějakého dokladu, tzv. ID (poslouží i řidičský průkaz). I v supermarketech, bez předložení osobního dokladu, vám může být odepřena možnost zakoupení alkoholu (včetně piva) i když jste již oslavili padesátiny. 

 • Koupelna a záchod

Nevyděste se při pohledu na záchodovou mísu! Bude plná vody a tak to má být. Vlastně se tu nesplachuje vodou, ale při spláchnutí vše odteče a poté se mísa do 2/3 automaticky naplní čistou vodou. Když to vše neodteče, podruhé již nesplachujte, je zřejmé, co se bude dít. Raději uvědomte recepci. Pro mnoho lidí nepraktické, ale v USA zcela běžné, je řešení sprchy. Hlavice je pevně zabudovaná bez hadice ve zdi. Jak u vany tak i ve sprchovém koutě.

 • Tankování a placení

Uváděné ceny pohonných hmot jsou za 1 Gallon (necelé čtyři litry). Při hotovostní platbě je vždy nutné nejprve zaplatit a poté tankovat. Nevíte-li, kolik se do nádrže vejde a chcete natankovat plnou nádrž, zaplatíte vyšší zálohu na pokladně a po tankování si zbytek peněz vyzvednete u pokladny zpět. Jedna "pistole" na stojanu je pro všechny druhy benzínu - přepínáte pouze stisknutím tlačítek. Kartou platit lze přímo na stojanu, popřípadě na pokladně uvnitř. Pro většinu aut z půjčoven postačí tankovat druh benzinu zvaný Regular. Je nejlevnější. Nafta (Diesel) se tankuje u samostatných stojanů a je zhruba o 10% dražší, než zmíněný benzin (Gasoline) Regular. Pro srovnání průměrných aktuálních cen pohonných hmot v jednotlivých státech a městech USA klikněte  zde . Poznámka: Vysavače na benzinkách jsou většinou nefunkční a v žalostném stavu, lépe využít mycí areály, kde je o tyto přístroje lépe pečováno. 

 • Marihuana 

Ve Spojených státech pokračuje velice dynamickým způsobem změna v pohledu na marihuanu. Pro získání přehledu, ve který státech je tato droga povolena užívat, popřípadě přepravovat nebo pěstovat a ve kterých státech se a za co dostanete již do vězení, můžete kliknout  zde .

Mnoho států napříč USA může sice mít stejné nebo podobné předpisy, nařízení i zákony, ale v žádném případě to není pravidlem a je velice důležité vyhledat si informace o konkrétním státu, který chcete během své dovolené navštívit. Každý stát sám za sebe. Ať již jsou to daně, prodej alkoholu a užívání drog nebo i registrace vlastního vozidla. 

Pro více informací:  florida@floridatrip.cz

Aktuální počasí na Floridě 21.07.2024

Kurz ČNB 21.07.2024

USA - CZK kurz 1 USD = 23.195 CZK
© Copyright 2014 - 2024 FloridaTrip.cz | Text a foto Darek Placák.
Design and Programing: Reklalink s.r.o.