Poznávací dovolená na Floridě a její cena

Poznávací dovolená na Floridě a její cena

Místo organizovaného zájezdu od cestovní kanceláře zvolit svoji vlastní, individuálně naplánovanou dovolenou na Floridě je asi to nejlepší rozhodnutí, které cestovatelé mohou a měli by udělat. Taková cesta bude o mnoho bohatší a ve srovnání s cenami zájezdů i levnější. A nejen to. 

  • INDIVIDUÁLNÍ PLÁNOVÁNÍ dovolené na Floridě je oproti cestování po USA zcela jasnou volbou i pro cestovatele začátečníky.

Tento článek by měl všem cestovatelům pomoci získat jistotu v tom, že na rozdíl od jiných věcí, kde se za individuální řešení připlácí, zde to může být naopak. Ale výhod vám individuálně naplánovaná cesta Floridou přinese mnohem více.

LETENKA

Přesné ceny letenek uvádět nemůžeme. Lze ale pro účel kalkulace uvést, že se ceny za letenky na Floridu během deseti let v průměru nikam neposunuly. Stále platí, že letenku můžete v akci zakoupit okolo 10.000,- Kč, za běžnou cenu, popřípadě krátkodobě před zvoleným odletem, v Economy třídě potom mezi 14 až 20.000,- Kč. Na internetu existuje mnoho webových stránek, dle kterých se nejprve můžete v cenách zorientovat a posléze zvolenou konkrétní letenku zarezervovat a koupit. Letenky jsou zároveň největší položkou v celé kalkulaci dovolené. Economy je třída, ve které létají i klienti cestovních kanceláří. Na rozdíl od nich, vy můžete již nyní využít výhody individuálního plánování nejen v samotné délce pobytu a volbě termínu, který si přizpůsobíte zcela dle svého. Máte možnost volby letecké společnosti, místa odletu, místa přestupu, délky přestupu nebo i sedadel v letadle. Více informací zde . Letenky jsou položka, kterou si nelze takzvaně rozdělit mezi členy cestující skupiny, jako například ubytování nebo auto a podobně.

UBYTOVÁNÍ

Řešit ubytování individuálně je velikou výhodou. Na rozdíl od mnohých lokalit, kterými se projíždí během cestování po USA, jste na Floridě neustále obklopeni bezpočtem hotelů, motelů a dalších ubytovacích komplexů a zařízení. Pomocí internetu si můžete zerezervovat podle Itineráře cesty ubytování včetně možnosti bezplatného stornování pro celou délku dovolené z pohodlí domova. Tento způsob doporučujeme cestovatelům, kteří letí na Floridu poprvé a mají obavy i pochybnosti, jestli by nebylo pro ně příliš stresující volit místa přenocování a rezervovat noc až na místě den ze dne. Lze paušálně říci, že pokoj pro 2 nebo 2+2 osoby (dle zvolené postele na pokoji: King size/Double Bed) vychází dle lokality a dalších kritérií od 80,- USD/noc. Při cestování ve dvou lze tuto položku dělit dvěmi a tak dále. Individuální volbou ubytování získáte nejen vliv na způsob, cenu a druh ubytování, ale i na konkrétní místo večerní zastávky a tím zároveň na plné využití nenahraditelného času. Nechcete-li se neustále pohybovat z místa na místo, nemusíte. Existují vhodné lokality se širokým záběrem různých aktivit v místě nebo jeho bezprostředním okolí. Dobré poradenství a dle této volby zhotovený Itinerář vám umožní poznávat krásy a zajímavosti Floridy bez nutnost denně noc trávit někde jinde.

CESTOVÁNÍ - DOPRAVA

Pro někoho se může zdát výhodné sednout si do autokaru a nechat se převést den co den do další lokality. Každý by měl mít ale na paměti, že minimálně třetinu času bude na poznávací dovolené trávit v nějakém dopravním prostředku. Mnohdy i více. A nesmíme zapomínat, že někdy platí: cesta je cíl. Zájezdový autokar je sice téměř bezstarostný způsob, jak se během dovolené na Floridě pohybovat z místa na místo, ale nikoli výhodný. Proč téměř bezstarostný? Jste všude limitováni časem odjezdu, popřípadě délkou zastávky, jejich počet je nekompromisně předplánován a tak dále. Nemáte žádnou volbu si krásný okamžik prodloužit nebo obohatit. O všem dalším nemluvě. Vše je dané předem určeným pevným programem. Dobrý itinerář individuálně naplánované cesty vám vždy ponechá volbu a počítá s tím, že představu o tom, co je pouze zajímavé a co je naprosto úžasné, získá každý cestovatel až když to prožívá a vidí na vlastní oči a že si teprve v té chvíli chce zvolit to, co je mu nejbližší. V Economy nebo nižší střední třídě, kterou většina cestovatelů na Floridě běžně využívá, se ceny za zapůjčený automobil pohybují včetně kvalitního a bezstarostného pojištění od cca 50,- USD/den. Ceny pohonných hmot jsou řádově o polovinu nižší oproti zdejším cenám. Při cestování více osob ve skupině lze celkový výdaj za dopravu dělit. Výběr půjčovny i rezervaci auta lze provést, podobně jako u letenek, z pohodlí domácího gauče po internetu.

STRAVA

Stejně jako u naprosté většiny organizovaných zájezdů tak i u individuálně plánované dovolené si stravu během dne platíte sami. Výjimkou jsou někdy snídaně, kde jste na rozdíl od individuálně naplánované cesty odevzdáni nekompromisně do rukou daného hotelu a jeho služeb. Takováto snídaně v ceně nemusí každému vyhovovat. Stejně jako další pevně dané zastávky a tím i daný druh občerstvení a stravy během dne samotného. A představte si své tzv. volné odpoledne na pláži bez možnosti odskočit si do pouze dvě míle vzdálené restaurace, když máte potřebu nebo chuť. V případě individuálního naplánování již všechny tyto vaše potřeby zohledňuje Itinerář a především neustálá volba v něm poskytnutá. Ani na Floridě se nemusíte obejít bez vlastnoručně sestaveného zeleninového salátu, bagety či ovocné mísy nebo i pizzy či steaku, volba vám bude ponechána a o vhodných restauracích a obchodech budete předem vědět. Je nemožné uvést konkrétní výši výdajů za jídlo na osobu, každý má vlastní představy a potřeby, lze ale vycházet ze skutečnosti, že výdaje za stravu nebudou vyšší, než je máte běžně doma. Z naší praxe vycházejí asi o třetinu níže. Ať je to restaurace, rychlé občerstvení nebo nákup samotných potravin.

NÁKUPY A VOLNÝ ČAS

Nelze se někdy ubránit dojmu, že u některých zájezdů se tyto aktivity (i vzhledem ke zvolenému času nebo místu) jeví spíše jako "zaplácnutí času". Ale není to přímá kritika, asi to ani jinak u podobných zájezdů nelze. V návaznosti na další odstavec, při dobrém poradenství a zhotovení vhodného Itineráře, skutečně individálně pro vás a celou vaší skupinu, se můžete těšit na nákupy jiné, vlastní a během cesty i třeba jako plnohodnotné vyplnění denního programu. Existuje mnoho míst a obchodů (i specializovaných), kde lze nakoupit výhodněji, než v turisticky exponovaných nákupních centrech. A prázdný čas? Ten nebudete mít žádný, neboť váš partner pro plánování by měl využít v Itineráři každou "minutu" od příletu do odletu. Toto je pravý důvod, proč si myslíme, že individuálně naplánovaná poznávací dovolená na Floridě je tou nejlepší volbou.

NAPLÁNOVÁNÍ VLASTNÍ DOVOLENÉ - ITINERÁŘ a PORADENSTVÍ

V případě, že nemáte žádného dobrého známého s přebytkem volného času na Floridě, doporučujeme zvolit si vhodného partnera pro vypracování programu dovolené a následné vyhotovení podrobného Itineráře celé vaší dovolené. Půjdete na jistotu a ušetříte na místě mnoho času, který využijete pouze pro vlastní zážitky a budete se na Floridě pohybovat bez tak zvaného: pokus-omyl. Nejlépe, budete se cítit během celé cesty trochu "jako doma". Dobrý Itinerář by měl obsahovat pro každý jednotlivý den i vhodné alternativy pro případ lokální změny počasí (návštěva plážě nebo zábavního parku v deštivý den není až tolik zábavná a přitom někde kousek od Vás může svítit sluníčko od rána do večera) nebo když budete pro to či ono z jakéhokoli důvodu v daný den indisponováni. Přehodit dny nebo je přizpůsobit, když víte jak a čím je potom snadné. Program vaší dovolené by měl být nekompromisně sestaven tak, jak si přejete vy a zároveň by měl zohlednit i všechny možnosti zážitků, které Vám daná lokalita může poskytnout. Vždy s ohledem na klidný, neuspěchaný a bezpečný průběh celé dovolené. Žádné pravidlo pro volbu toho nejlepšího partnera pro naplánování Vaší cesty neexistuje, snad jen: dát na vlastní pocit. Moderátní cena plánování, pouze vlastní zkušenosti a hlavně aktuální znalosti prostředí a zodpovědný neuspěchaný přístup, to by Vám mělo být při výběru vodítkem. Zmíněná aktuálnost a vlastní znalost prostředí je skutečně zásadní, změny na Floridě ohledně všeho(!) probíhají téměř před očima.

  • Váš partner pro plánování by neměl žádné zkušenosti, recenze ani rady přebírat od druhého a zároveň by měl poskytnout rozsáhlé a obsáhlé poradenství a to nejen ohledně možností, co všechno můžete vidět a zažít, ale ohledně všeho, co budete během cesty potřebovat vědět a znát. Toto poradenství by nemělo být nijak limitováno jeho vlastní délkou nebo ve formě takzvaného školení a mělo by probíhat až do vašeho odletu ve smyslu: žádná otázka není hloupá. 

ZÁVĚR - POROVNÁNÍ

Nemáte-li v plánu trávit celou dovolenou na Floridě pouze v hotelu na pláži a toužíte-li si z této cesty co nejvíce přivézt (nejen plné kufry věcí) věřte, že individuálně naplánovaná návštěva tohoto poloostrova vám poskytne daleko více výhod, než které byly v článku zmíněny. Během krátkého porovnání cen zájezdů na Floridu s přibližnými výdaji, které jsme vám v článku nastínili, můžete snadno zjistit, která varianta bude pro vás nakonec výhodnější. 

  • Podrobně se plánování dovolené na Floridě a v USA věnujeme v mnoha článcích, především v této kapitole zde.

Pro více informací: florida@floridatrip.cz

Aktuální počasí na Floridě 21.07.2024

Kurz ČNB 21.07.2024

USA - CZK kurz 1 USD = 23.195 CZK
© Copyright 2014 - 2024 FloridaTrip.cz | Text a foto Darek Placák.
Design and Programing: Reklalink s.r.o.